Ve Vietnamu se pořád něco děje: 10 zážitků, které nevynechat
Dal jsem dohromady seznam zážitků, o které by se neměl ochudit žádný cestovatel. Některým z nich se ani nebudete moci vyhnout, čekají vás automaticky, zatímco jiné budete muset více hledat.
1) Zažijte kulturní šok po příletu. Nejspíš přistanete v Hanoji nebo Ho Či Minově Městě. Ať už se z letiště vydáte autobusem nebo taxíkem, budou kolem vás za chvíli proudit tisíce motorek, spustí se kakafonie troubících klaksonů a na první pohled chaotické nedodržování dopravních předpisů. Spolu s tím doporučuji se ztratit a nalézt v postranních uličkách Staré čtvrti v Hanoji. Přestože elektrické rozvody už dávno z okolních sloupů skončily pod zemí, stále má tato centrální část města svoje kouzlo jak ve dne, tak v noci.
2) Navštivte pravou vietnamskou tržnici. Ideální doba je ráno, když jsou všechny potraviny ještě čerstvé a kdy nejvíc nakupují i samotní Vietnamci. To pak nastává ten pravý mix barev a vůní a jen se nelekněte, když kolem vás někdo prosviští na motorce. Na mých tour vždy projdeme nejen tu největší v samém srdci Hanoje, ale beru cestovatele i do menších, kde většinou turisté nechodí a kde se naopak potkáte jen s místními.
3) Ochutnejte vietnamskou kávu. Vietnam je největším exportérem robusty na světě a díky speciálnímu způsobu pražení chutná lehce čokoládově. Kdekoliv ve větším i menším městě můžete na chvíli zapadnout na vietnamské kafe, tradičně servírované s kondenzovaným mlékem (a v horku i s ledem). Mimochodem za dob nedostatku mléka se rozmohlo kafe s vejcem, které se dnes už spíš považuje za turistické lákadlo a raritu, a v posledních letech pak kafe se solí. Já vím, zní to divně, ale ta skvěle našlehaná lehce slaná šlehačka na silné vietnamské kávě s ledem má prostě něco do sebe a za mě se jedná o naprosto skvělé osvěžení v letních horkých dnech.
4) K Vietnamu také neodmyslitelně patří kulinářské zážitky a s místní kuchyní se konec konců dobře můžete seznámit už i doma v Česku, kde v posledních letech rostou vietnamské restaurace jako houby po dešti. Ne nadarmo byla Hanoj cestovatelskými weby letos vyhlášena jako nejlepší místo na světě, kam se zajít najíst. Najdete zde naprosto vše, po čem by vaše chuťové pohárky mohly prahnout (jen to vepřo knedlo zelo si tu ještě nenašlo místo). Oproti Česku si zde navíc můžete dopřát mnohem větší výběr jídel než je hovězí polévka, jarní závitky nebo vietnamská bageta (která také byla v jednom žebříčku vyhlášena jako nejlepší bageta na světě). Zkrátka vietnamská kuchyně letos frčí a vy si ji budete moci vychutnat z první ruky. Kdybyste prahli po více vegetariánské nebo dokonce veganské kuchyni, dostatečně se vyřádíte v centrálním Vietnamu, města jako Hue, Da Nang i Hoi An nabízí bezmasých pokrmů nespočet. PS: A kdo si rád dopřeje mořské plody, bude ve svém živlu od severu k jihu!
5) Zajeďte si k domorodcům. V Česku se to moc neví, ale obyvatelstvo Vietnamu se skládá z 54 etnických skupin. Například na Hmongy, kteří zde přišli kdysi dávno z Mongolska, a další etnika narazíte snadno v horách okolo Sapy a provincii Ha Giang, ale i dalších oblastech. Pokud by vás tlačil čas, tak jednoznačně doporučuji Etnologické muzeum v Hanoji. Je to sice trošku z centra, ale za půl dne se dá dostat tam i zpět a za mě osobně se jedná o jedno z nejlépe vybavených muzeí v okolí. Nezapomeňte si projít venkovní expozici!
7) Projeďte se lodí. Vietnam velmi dobře těží z toho, že jeho pobřeží přesahuje délku tří tisíc kilometrů. Jednou z hlavních obživ je tak rybolov a není nic lepšího než čerstvé a levné mořské plody na talíři. Krevety, sépie, ryby, škeble… prostě slast, za kterou byste na západě dali ranec. Společně s tím se ale nabízí výlety na některé z okolních ostrovů, do ikonické zátoky Ha Long, nebo na řekách a jezerech ve vnitrozemí. Zkuste nějakou kratší nebo delší plavbu nevynechat!
8) Pokud máte rádi pivo a rušný společenský život, zamiřte do Bia Hoi. Bia Hoi, stejnojmenný název pro pivnice jako pro druh piva, v překladu doslovně znamená čerstvé pivo. To se zde vyrábí z rýže, sladu a cukru a za pár korun si jej především v severním Vietnamu dáte téměř na každém rohu. Pivo navíc není příliš silné a vlastně je ideálním prostředkem k osvěžení pro znavené turisty. Ve většině těchto pivnic navíc i levně a dobře vaří.
9) Nezapomeňte alespoň přičichnout k nedávné a dávné historii. Ať už se projdete kolem Ho Či Minova mauzolea, nahlédnete do Chrámu literatury, podíváte se na bývalé císařské město v Hue, nebo vstoupíte do demilitarizované zóny z dob americké války, dnešní podobu Vietnamu formovaly právě tyto důležité milníky.
10) Navštivte chrámy a pagody. Nejsnáze dostupné budete mít ty ve velkých městech jako jsou třeba pagoda Tran Quoc v Hanoji nebo Buu Long v Saigonu, ale zajímavé jsou i chrámy po celé cestě. Třeba Bich Dong nebo Bai Dinh v oblasti Ninh Binh, pagoda Thien Mu u Voňavé řeky v Hue, Linh Ung s obrovskou sochou Bódhisattvy v Da Nangu, která sleduje celou městskou pláž a jednoduše ji nepřehlédnete ani když se půjdete vykoupat do moře. Za zmínku stojí také pagoda Vinh Trang, kterou zkuste neminout, kdybyste jeli přes My Tho na deltu Mekongu.
Bonusový tip je pouze pro masochisty: Zajděte si na karaoke. Zřejmě vás to nebude moc bavit, nebudete tomu vůbec rozumět, pravděpodobně do vás místní budou chtít nalít litry piva a rýžové pálenky, ale rozhodně to bude zážitek na celý život.
Tentokrát jsem se zaměřil na kulturní specifika a památky. Příště se podíváme, které přírodní krásy Vietnamu stojí za to vidět.